“SARI LİMONLAR” SEFERE BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi bünyesine kazandırılan CNG yakıtlı 87 yeni otobüsün 30 araçlık ilk partisi kente ulaştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla anahtar teslim töreni yapılan ‘Sarı Limonlar’, Adanalıoğlu’ndan Tece’ye kadar çok sayıda noktada sefere başladı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan ‘Sarı Limonlar’ tam kapanma sürecinde de sokağa çıkma muafiyeti bulunan vatandaşlar için seferlerini sürdürecek.

“Ben toplu taşımayı sosyal belediyecilik kapsamında görüyorum”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 30 aracın anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Ben toplu taşımayı sosyal belediyecilik kapsamında görüyorum. Toplu taşıma ticari bir faaliyet olarak görülmemeli. Bir Belediye Başkanı olarak biz bunu bir hizmet olarak görüyoruz” demişti. Başkan Seçer, geri kalan 57 otobüsle ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söylemişti:

“Şimdi 30’u geldi. 19 Mayıs’a kadar ilk etaptan kalan 43 adetlik kısım gelecek. Daha sonra iş artışı yapmıştık biliyorsunuz; kalan kısım da Eylül ayı sonuna kadar. Yani 87 aracımız parti parti olmak üzere Nisan’da 30, 43’ü Mayıs ayı içerisinde ve iş artışından yeni edindiğimiz araçlarımız yani toplamda 14 araç daha Eylül ayıyla beraber filomuza katılacak.”

“30 aracımızla hizmete başlamış bulunmaktayız”

Yapılan anket sonucu halkın oylarıyla sarı rengi alan ve ‘Limon’ adı verilen otobüsler seferlere başladı. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, “Toplamda 87 tane ileri teknoloji, rahat sürüşlü, konforlu araçlarımız envanterimize katılmış olacak. 30 aracımızla hizmete başlamış bulunmaktayız. Şehrimizin bütün noktalarına şu anda 2’şer, 3’er tane gönderdik. Halkımız yeni otobüslerimizle tanışmış durumda” dedi.

“Tam kapanmada araçlarımız çalışmaya devam edecek”

Demir, tam kapanma sürecinde de hizmete devam edeceklerini belirterek, “Tam kapanmada araçlarımız azaltılmış seferlerle çalışmaya devam edecek. Özellikle sokağa çıkma muafiyeti olan vatandaşlarımızı iş yerine götürmek ve eve götürmek maksadıyla onlara da toplu taşıma hizmeti vermeye devam edeceğiz. Bu hizmeti de yine bu araçlarla vereceğiz” dedi.

“Sürmesi çok zevkli”

Otobüs şoförü kadınlardan Fatma Okkan, limon otobüslerde şoför ve yolcu güvenliği için tüm önlemlerin alındığını, daha konforlu ve teknolojik donanıma sahip yeni araçlarla keyifli bir sürüş deneyimi yaşadıklarını vurgulayarak, “Önce Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Eski arabalarımız çok arıza yapıyordu, yolda kaldığımız oluyordu. Şimdi Allah’ın izniyle yolcularımızı daha iyi taşıyacağız, daha memnun kalacaklar. Sürmesi çok zevkli. Ben zevkle sürüyorum yani. Biz de memnun kaldık zaten. Herkese hayırlı olsun” diye konuştu.

“Yeni araçlarımız konforlu”

Otobüs şoförü kadınlardan Şengül Ata ise işini çok sevdiğini belirterek, “Beni okutmadıkları için bu işe daha çok bağlandım, daha çok sevdim. Bu şans bana verildi. Başkanımıza binlerce şükürler olsun. Çocuğum nişan yaptı. Ben buradan onu evlendireceğim. Onlar için çalışıyorum, onlar için varım. Vatandaşların da mutlu olduklarını görüyoruz. Bunu dile getiriyorlar. Direksiyonda kadın olması, arabalarımızın yeni olması, konforlu olması onları mutlu ediyor. Biz de daha mutlu oluyoruz. Eski arabalarımızda çok gürültülüydü ve kullanış şekli zordu. Yeni araçlarımız konforlu, güzel görünümlü. Vatandaşımıza hizmetimiz daha güzel” ifadelerini kullandı.

“Sabah ilk sefere bu araçla ben çıktım”

‘Sarı Limonlar’ın ilk seferine çıkan şoför Ferhat Bolat oldu. Bolat, idaresinde bulunan ‘Sarı Limon’un ilk yolcularından olumlu geri dönüşler aldığını vurgulayarak, “Vatandaşlardan da çok güzel tepki aldık. Çok memnunlar. Özellikle ben şoför olarak çok memnunum. Sessiz, konforlu, yeni nesil araç. Aradaki fark şu, birincisi aracın özellikle hem yolcu hem şoför olarak sessiz çalışması, doğalgazlı oluşu, CNG sisteminin oluşu. İkincisi yeni nesil araç olduğu için daha detaylı, daha konforlu özellikler eklenmiş araca. Yani seyir halindeyken bile sanki gitmiyormuşsunuz gibi bir durum oluyor. Kentimize hayırlı olsun” dedi.

“Aracın donanımları çok iyi”

Şoförlerden Ertan Ersan da konforlu, sessiz ve teknolojik donanıma sahip otobüslerle seferlere başladıklarını kaydetti. Ersan, “Wi-Fi bağlantısı var, yolcularımız internete bağlanabiliyor. Kamera sistemleri iyi. Yan kamera, arka kamera, ön kamera. Kaza anında, şerit değiştirme anlamında bize uyarı veriyor. Kliması gayet güzel. Mersin sıcaklarında klimalar bazen sorun çıkartıyordu. Bu aracın kliması gayet soğuk ve iyi veriyor. Şoför kabininde de ayrı bir klima özelliği var. Aracın donanımları çok iyi” dedi.

“Vahap Seçer hizmete hizmet katıyor”

‘Sarı Limonlar’ın yolcularından Özcan Daşıyıcı, kendisinin de yapılan ankette sarı rengi oyladığını belirterek, “Ben bu otobüslerin rengi için siteye girip sarı olmasını istemiştim. Sarı olmuş. Vahap Seçer’e teşekkür ederim. Hizmete hizmet katıyor. Allah yolunu açık etsin. Mersin için yapılacak her şeyi yapıyor, teşekkür ediyoruz kendisine. Vahap Seçer her şeyi düşünüyor, kendisini alkışlıyorum” dedi.Araçlardan memnuniyetini dile getiren Daşıyıcı, “Çok konforlu. Hem oturacak yeri daha çok. Mesela bir önceki otobüste bizi almamıştı kaptan haklı olarak, yer yoktu. Ama bunun oturacak yeri de çok. İçi de çok güzel, çok lüks” dedi. Daşıyıcı, aracın USB şarj özelliğini de incelerek, “Telefon şarjı. Buradan şarja takıyoruz telefonumuzu. Hizmette sınır yok” diye konuştu.

“Çok beğendim, Allah kaza bela vermesin”

Yolculardan Kamile Kuntaş da yeni otobüsleri çok beğendiğini anlatarak, “Ben çok beğendim. Allah kaza bela vermesin. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun. Çok güzel, ben ilk defa bindim ve çok beğendim” diye konuştu.