KOCAELİ MARMARA KOLEJİ’NDE ‘BİR ASRA 1 KALA CUMHURİYET BAYRAMI’ KUTLAMALARI 

Kocaeli Marmara Koleji Ailesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıl dönümünde “BİR ASRA 1 KALA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI” ile ‘Cumhuriyet Çocukları’ yetiştirdiğini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve değerlerine sahip çıktığını, ATATÜRK’ün emanetinin emin ellerde olduğunu bir kez daha gösterdi.

28 Ekim günü akşamı tüm öğrenci ve velilerin katılımıyla okul kampüsünde fener alayı yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe öğrenciler, kendi tasarımları olan fenerler ile katıldılar. 

Yakılan meşalelerle başlayan fener alayı yürüyüşü, okul bandosu ve Cumhuriyet Marşları eşliğinde Atatürk Kültür Merkezi’ndeki kokteyl ve öğrencilerin seçki eserlerinden oluşan ‘Cumhuriyet’ konulu resim sergisi ve öğrencilerin hazırlamış olduğu piyano dinletisine kadar devam etti.

Cumhuriyet Resepsiyonu’nun onur konuğu ise yazar, gazeteci ve belgesel yönetmeni Sayın Nebil Özgentürk’tü. Özgentürk, Kocaeli Marmara Koleji Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları’na belgesel gösterimi, söyleşisi ve kitap imzalama etkinliği ile katılım sağladı. Özgentürk’e, okul müdürleri Yasin Kutluata, Sevda Saraçoglu ve Yasemin Kahraman tarafından Tema Vakfı Hatıra Ormanı’na kendisi adına bağışlanmış olan fidan için plaket takdim edildi.

Kocaeli Marmara Koleji Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 29 Ekim günü de büyük bir coşkuyla devam etti. Atatürk Kültür Merkezi Hasan Ali Yücel Sahnesi’nde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki tüm personel, veli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen program, İlkokul ve Ortaokul Müdürü Sayın Sevda Saraçoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten açılış konuşması ve Cumhuriyet Bayramı mesajı ile başladı. Program anaokulu öğrencilerinin ‘Cumhuriyet Çok Yaşa’ gösterisi, 7. sınıf öğrencilerinin ‘Şahlanış Oratoryosu’ , ‘Kuvayi Milliye Ruhu’ sinevizyon gösterisi, 4. sınıf öğrencilerinin ‘Cumhuriyet Korosu’ , 3. sınıf öğrencilerinin ‘Bayrağım Hep Göklerde’ sahne gösterisi ile devam edip, lise öğrencilerinin solo dans performansıyla sonlandı. 

Kocaeli Marmara Koleji Ailesi’nin bir ferdi olmaktan, ATATÜRK’ün izinde ve O’ndan devraldığımız meşaleyi taşımaktan büyük gurur duyuyorum.

Yazımı Saygıdeğer Müdürümüz Sevda Saraçoğlu’nun sözleri ile tamamlamak istiyorum:

“Çok Yaşa Cumhuriyet,

Bin Yaşa Cumhuriyet!”

Eğitimci Yazar Birsen SEVİL DURSUN