İLİŞKİLERDE GÜVEN SORUNU VE NEDENLERİ

Güven her türlü ilişki için temel bir kavram ve sorun oluşturmaktadır .Güvenin yüksek olduğu ilişkilerde bağlar sağlıklı ve yapıcıdırlar. İlişkilerde güven sorunu ortaya çıktığında zihni sürekli meşgul eden olumsuz düşünce, davranışlar, öfke,kıskançlık,üzüntü, stres , kaygı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Peki ilişkide güven sorununun nedenleri neler ve nasıl ortaya çıkar? Partneri kaybetmemek için yalan söylemek sebeplerden biri. İletişim eksikliği ilişkideki güveni zedeleyebilir.

Aldatılma :Önceki ilişkisinde aldatılmış veya aldatılan eş güven kaybı yaşayabilir ki ,buda en fazla karşılaştığımız sorunlardan biri. Öz güvensizlik, olumsuz çocukluk dönemleri vs.partneri tarafından terkedilme veya ilgisizlik, güven sorununu tetikleyen unsurlardan bazılarıdır. Bunların önüne geçebilmek için açık ve net bir iletişime geçin.Empati kurun ,karşılıklı olarak birbirinizin sınırlarını geçmeyin. Her şeyden önce kendinizi keşfedin ve özgüveninizi asla kaybetmeyin sağlıklı ve etkili iletişimle sorunlarınızı biraz olsun çözebilirsiniz. Unutmayın soruna değil çözüme odaklanın. Sağlıklı ve güven dolu ilişkiler sizinle olsun.