Gültak’tan DİSK Genel İş Sendikası’na salvo

DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şubesi, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın işçilere mobbing yaptığı iddiasıyla suçlamalarda bulundu. Başkan Gültak şahsına karşı kolektif bir karalama kampanyası yapıldığını ifade ederek sendikaya seslendi: “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işçi kıyımları sırasında sendikanın neden sessiz kaldığını açıklaması gerekiyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan gerginliğin yankıları sürüyor. CHP ve HDP’li meclis üyelerinin PKK’ya terör örgütü demedikleri gerekçesiyle Cumhur İttifakı’nın AK Parti ve MHP’li üyelerinin meclisi terk etmesinin ardından bazı kesimler çeşitli sebeplerle Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ı hedef haline getirdi.

“ŞAHSIMIN HEDEFE KONULMASI MAKSATLIDIR”

DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Akdeniz Belediyesi’nde çalışan birkaç personelin farklı birimlerde görevlendirilmesini mobbing iddiasıyla nitelendirerek çeşitli açıklamalarda bulundu. Başkan Mustafa Gültak’ın sendikal mücadeleye karşı olduğu ima edilen açıklamada Göksoy, siyasetçilerin gelip geçici, işçi ve emekçilerin her zaman kalıcı olduğunu söyledi. Konuya ilişkin görüş bildiren Başkan Mustafa Gültak iddiaların mesnetsiz olduğuna işaret ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde, performans düşüklüğü gibi sebeplerle binlerce insan işinden edilmişken, yüzlercesi de sürgün ve mobbinge uğrarken; DİSK Genel İş Sendikası’nın, Akdeniz Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı olarak şahsımı hedef tahtasına koyması düşündürücüdür, maksatlıdır” dedi.

“ZAMANLAMA MANİDAR”

Öncelikli hedef ve amaçlarının personellerinin her zaman daha verimli olabilecekleri birim veya alanda görevlendirmek olduğunu savunan Başkan Gültak, “Şu çok açıktır ki; sendikanın bu açıklamasının, birkaç gün önce yapılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, işten çıkarmalar ile ilgili tartışmalar üzerine oluşan gerginliğin hemen ardından yapılması çok daha manidardır. Mersin Büyükşehir Belediyesi işçilerinin yetkili sendikası da yine DİSK Genel İş’tir. Yerel seçimlerin üzerinden geçen yaklaşık 20 aylık süreçte, Mersin BŞB’den bin (1000) ila 2 bin 500 arasında işçinin işinden çıkarıldığını da tüm Mersin bilmektedir” diye konuştu.

“BİZ YARGI KARARLARINA DİRENMEDİK”

Başkan Gültak açıklamasının devamında “Hal böyleyken DİSK Genel İş Sendikası; Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, işçilere dönük bu kıyımına, yüzlercesinin en uzak bölgelere sürgün edilmesine ve mobbinge uğramasına yönelik uygulamalarına neden sessiz kalmıştır? Akdeniz Belediyesi’nde, göreve geldiğimiz günden bu yana sadece bir işçiyi işten çıkardığımızı; bu konu her gündeme geldiğinde açıkladık, asla gizlemedik. Bunun sebebini de Mersin kamuoyu bilmektedir. Kendimizi yargının yerine asla koymadık. Yargı kararlarına direnmedik, mahkeme kararı ile dönen işçilerimizin de işlerine iadesini gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİNİN TEK SİYASETİ EKMEK MÜCADELESİDİR”

Başkan Mustafa Gültak sözlerini şöyle noktaladı: “Görevi devraldığımızda ısrarla söylediğim üzere; ‘Herkesin farklı görüş ve düşüncesi elbette olabilir. Fakat belediye siyaset yeri değildir. İşçinin tek siyaseti ekmek mücadelesidir. İşimizi yapacağız. Siyaseti işimize karıştırmayacağız. Güler yüz ve özveriyle; halkımıza, ilçemize ve kentimize hizmet vereceğiz’ dedik. Her şey gün gibi ortada iken; Akdeniz Belediyemize ve şahsıma yönelik bu algı oluşturma ve çaresizce sergilenmek istenen karalama çabasını, değerli halkımızın takdiri ve değerlendirmesine bırakıyorum.”