Cumhuriyet nerde ?

Cumhuriyet nerde diye herkes sormalı aslında Cumhuriyet nerde ? Yerinde duruyor diyenler olacaktır hatta kötüleyenler bile olabilir. Cumhuriyet çok yerde aslında, Cumhuriyet liyakatte, fırsat eşitliğinde, ilimde, bilimde, eşitlikte, adalet düzeninde. Şu an yok edilmek istenen herşeyde  diyecek oluyorum liyakatlı arkadaşlara saygısızlık etmek istemem.  Bir hayali ülke var diyelim; bu ülkeyi yükseltmek ve ilerletmek mümkün en kolayı aslında.  Farzedelimki yok etmek istiyorsanız, önce kilit noktaları kendinize bağlayacaksınız. Kişiler size iki yolla bağlanır. Bunlardan biri para diğeride din. Yetki  sahiplerini dinle bağlamanız  güç onlara kaynak yaratmanız gerek, yani para konuşur. Gününü kurtarmaya çalışan vatandaşa  yapabildiğiniz kadar din satışı yaparak desteğini almanız mümkün.

Bu destekleri Sağladıktan sonra bir ülkeyi yok etmek mümkün.

1-Halkı fakirleştireceksin.

2-Eğitimi zayıflatacaksın.

3-Yargıyı ele geçireceksin.

4-Liyakatı zayıflatacaksın. Liyakatsız insanlara yetki vereceksin.

5- Okumuş insanları değersizleştireceksin, Aydın birikimleri yok edeceksin ya öldüreceksin yada satın alacaksın.

6-Demokrasi konusunda kafada kargaşa yarataçaksın. Örneğin demokrasi çoğunluğun kararı diyeceksin diğerlerinin haklarını yok sayacaksın.

7-Kimlik kargaşası yaratarak halkı kin ne nefret içine sokacaksın.. 

Yok etmek için çok çaba gerek aslında. Peki ya kalkındırmak için ne yapmalı bu kadar çaba gereksinimi varmı ? Bana soracak olursanız daha basit. 

1-Bilim, sanayi ve teknolojiye yatırım yapcaksın.

2-Verimli ovalara sahip bir ülke ise, bu ovalarda modern tarım yapılarak ilk önce iç pazara daha sonra ise dış pazara satış yapacaksın.

3- liyakatı ve adaleti  esas kılacaksın. 

4- iyi bir eğitim sistemi kuracaksın. Bunları yaparak, bir ülke kalkınabilir. Bunları sağlamak için paraya ihtiyaç yok aslında; ülke çıkarlarının ön planda olduğu bir sisteme ihtiyaç var.  Cumhuriyet nerde diye sormuştum ya  Cumhuriyet  liyakatta, adalette, fırsat eşitliğine, bilimde, ilimde iyi bir planlamada. Çok uzakta değil parada pulda hiç değil. 

Yirmidokuz Ekim Cumhuriyet Bayramımız bayramınız kutlu olsun. Liyakatin ve Adaletin öncelikli olduğu günlerde buluşmak dileğiyle.