ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANIMIZ VEDAT IŞIKHAN’NIN BAŞKANLIĞINDA, 81 İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULLARI TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Valimiz Ali Hamza Pehlivan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Işıkhan’ın başkanlığında Video Konferans Sistemi (VKS) yoluyla gerçekleştirilen 2024 Nisan dönemi İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) Toplantısı’na katıldı. Toplantının başında kurullara hitapta bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, istihdamın kalkınma ve gelişme sürecindeki yerini, bu konuda il istihdam ve mesleki eğitim kurullarının, işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmanın, iş sağlığı ve güvenliğinin, takip ve denetimlerin önemini vurguladı.

Bakanımızın hitabının ardından Valimiz Ali Hamza Pehlivan başkanlığında Mersin İl İstihdam ve Mesleki Eğitim toplantısı gündem maddeleri doğrultusunda gerçekleştirildi.
Toplantıda, İlimizin iş gücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim, okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği arttırmak, yerel düzeyde politikalar oluşturmak, plan yapmak ve kararlar almak amacıyla yapılan toplantıda; İİMEK’in etkinleştirilmesi,  İş Gücü Araştırma Raporu, Yüzyılın Kadın İstihdamı İş Pozitif Programı Protokolü,  Engelsiz Kariyer Günü düzenlenmesi, Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği, İlimizdeki  okul/kurumlar bünyesinde verilen eğitimler hakkında değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

Vali Pehlivan 2024 yılına ilişkin İŞKUR çalışma ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler paylaştı;
“2024 yılında İşbaşı Eğitimi Programı (İEP) kapsamında 115 program açılmış, 93 erkek,102 kadın olmak üzere 195 kişi faydalanmaktadır.

Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 35 program açılmış, 1.324 erkek, 3.736 kadın olmak üzere toplam 5.060 kişi programdan faydalanmaktadır.

2024 yılı başından bu yana, Nisan 2024 yılı Nisan ayı itibariyle 8.242 kişi işe yerleştirilmiştir. Hedef yıl sonuna kadar 32 bin istihdama ulaşmaktır.”dedi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali Yılmaz, İl müdürleri, oda, birlik,dernek,kooperatif ve OSB’lerin temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve akademisyenler katıldı.