BİRLİKTE ÇİÇEKLENDİRECEĞİZ TÜM DÜNYAYI 

Bugün, gücünün farkında olan, emekçi 40.000 kadının 1857 yılındaki hakkını arama mücadesinin yıldönümü. Sonu hazin, ama sonucu tüm dünya kadınlarına adalet ve farkındalık getirmiş bir gün.

İçinde bulunduğumuz hal, uğruna didindiğimiz şey her ne ise, pes etmeden önce bir kez daha düşünmemizi gerektiren çok sebep var. En başta özgür irademiz, değerlerimiz ve karakterimiz. Sonra, olduğumuz hale gelene kadar yaşadığımız her şey. Öğrendiklerimiz, öğrenemediklerimiz, çabaladığımız her an, vazgeçtiğimiz mutluluklarımız, başardıklarımız, başaramadıklarımız ama yine de vazgeçmediklerimiz, harcadığımız onca zaman, verdiğimiz emek, uyumadığımız uykularımız, çocuklarımızın göremediğimiz ilk adımları, duyamadığımız ilk kelimeleri.

Tüm bunları, daha da fazlasını yaşamışken pes edemezsin!

Kendini ayağa kaldıracak, küllerinden yeniden doğacak olan sensin!

Daha önce de yaptın, yine yapabilirsin.

Ve daha yapacak çok şeyin var, yol uzun. Kendi yolunda ilerlerken başkalarına da yol arkadaşlığı edeceksin, yol göstereceksin. Özgürlüği, adaleti, hakkını korumayı, pes etmemeyi, istediği şey için çalışmayı, hayal kurmayı, hayallerinin peşinden gitmeyi, değerinin farkına varmayı öğreteceksin.

Yani sevgili kadın, iyi ki varsın! Birlikte çiçeklendireceğiz tüm dünyayı!

Beni dünyaya getiren canım annemin ve kendi hikayesinin kahramanı olan her kadının kadınlar gününü kutluyorum.

Eğitimci Yazar Birsen SEVİL DURSUN