AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ATIŞ POLİGONU’NDA MİLLİ TAKIM KAMPLARI DEVAM EDİYOR

2013 Yılı’nda ilimize kazandırılan Avrupa’nın en büyük Atış Poligonu olma özelliği taşıyan Erdemli Atış Poligonu Rus ve Kazak milli takım kamplarına ev sahipliği yapıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir Pandemi sebebiyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları’na Avrupa’nın en büyük Atış Poligonu olma özelliği taşıyan Erdemli Atış Poligonu’nda hazırlanan Rusya Trap-Skeet ve Kazakistan Havalı-Ateşli Silahlar Atıcılık Milli Takım hazırlık kampını ziyaret etti.

13-31 Ocak tarihleri arasında Rusya Trap-Skeet milli takımı ile 19 Ocak-05 Şubat tarihleri arasında Kazakistan Havalı-Ateşli Silahlar milli takımlarına ev sahipliği yapan Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Erdemli Atış Poligonu’nda 2021 Tokyo olimpiyat oyunları hazırlık kamplarını ziyaret eden Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Rus ve Kazak  milli takım sporcuları ile bir araya geldi.

Pandemi sebebiyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları için Mersin’de 24 sporcu ve 4 antrenör gözetiminde hazırlanan Rusya Trap-Skeet milli takımı ile 44 sporcu ve 6 antrenörle hazırlıklarını sürdüren Kazakistan Havalı-Ateşli Silahlar milli takım hazırlık kamplarını Erdemli İlçe Müdürü Adem Kılıç, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Ahmet Kılınç ile birlikte çalışmalarını yerinde incelemek üzere Atış Poligonuna giden Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Rusya ile Kazakistan milli takım sporcuları ve antrenörleriyle tek tek ilgilenip, iyi bir kamp dönemi geçirmeleri temennisinde bulunarak 2021 Olimpiyatlarında başarılar diledi. Demir ayrıca, Antrenmanlarını sürdüren Mersin TOHM Atıcılık sporcuları ile bir araya gelerek sporcularla sohbet etti.

Tesisin uluslararası düzeyde bir tesis olması dolayısıyla spor turizmi, ekonomisi ve bölgenin tanınırlığının da artacağına dikkat çeken Demir,” Avrupa’nın en büyük tesisi olduğu ifade edilen ve Erdemli İlçemizde yer alan atış poligonu, 2013 yılında Mersin’in ev sahipliğinde yapılan XVII. Akdeniz Oyunları sebebiyle yapımına 2012 yılında başlanmış olup, 2013 yılında tamamlanmıştır. Toplam arsa alanı 306.859 m² dir. 1550 Seyirci kapasitesi, 16 soyunma odası ve 10-25-50 metre havalı ve ateşli silahlar kapalı atış poligonu bulunmaktadır. Açık alanlarda ise 5 Adet Trap-Skeet Poligonu mevcuttur. Aynı zamanda yaklaşık 100 kişiyi barındırabilecek bir sosyal tesisimizde bulunmaktadır. Bu teknik özelliklere sahip olan Erdemli Atış Poligonumuz uluslararası alanda her düzeyde organizasyona hizmet verecek düzeydedir. Atış Poligonu’nun Erdemli’de olması, gerek Avrupa’nın gerekse dünyanın bölgeyi daha iyi tanımasını sağlayacak, spor turizmi, ekonomik ve yapılan ulusal ve uluslararası organizasyonlarla ilimizde ağırladığımız üst düzey sporcuların gençlerimize rol model olacağına inanıyorum. Tesisimizde kamp yapan Rusya ve Kazakistan milli takımlarının ülkemizi tercih etme sebepleri tesisin uluslararası düzeyde son sistem cihazlara sahip olması, hava şartlarının kendi ülkeleri ile kıyaslandığında çok iyi olması en büyük etkenler. Geçtiğimiz günlerde Olimpiyatlara hazırlanan Türk milli takımlarımızı da ağırladık, kulüpler de kamp için tesisimizi tercih ediyorlar. Ayrıca Mersin TOHM atıcılık sporcularımız da antrenmanlarını burada gerçekleştiriyor. Olimpik bir branş olan Atılıcık branşında dünyanın en iyi sporcuları ve olimpiyat sporcuları da burada kamp yapıyor. Bu önemli sporcuların burada kamp yapmaları, bünyemizde eğitim gören sporcularımıza rol model oluyor. Kamp için tesisimizi tercih eden Rus ve Kazak milli takımlarına çalışmalarında başarılar dilerken, sadece atıcılık branşında değil tüm branşlarda Akdeniz’in incisi Spor şehri Mersinimize kamp yapmaya bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rus ile Kazak Milli Takımı Antrenörleri, Türkiye’de kamp yapma sebeplerinin kendi ülkelerine göre daha uygun bir iklime sahip olması ve Erdemli Poligonu’nun uluslararası düzeyde son sistem cihazlara sahip olduğundan burada kamp yapmayı tercih ettiklerini dile getirdiler.

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Erdemli Atış Poligonu ziyaretinin sonunda kampta bulunan Rus ve Kazak milli takım sporcu ile antrenörlerine tatlı ikramında bulunarak 2021 yılında yapılacak Olimpiyat Oyunlarında başarı dileklerinde bulundu.