ANNELER VE KIZLARI

Bu haftaki yazımda biraz bu konudan bahsedelim .Kendimde bir kız evladı olarak ve kız annesi olarak anneler ve kızları arasında bitmeyen ufak tefekte olsa tartışmalar ,eleştiriler ,anlaşmazlıklar ve buna benzer konularla  devam eden süreçler ve bitmeyen anlaşmazlıklar var . O zaman bu hafta Anneleri eleştirelim tabiki annelerimizin affına sığınarak . Kızlar doğdukları andan itibaren annelerine karşı çift yönlü bağlanırlar. Annelerde yaşadığı çevresel koşullar,aile yapısı , doğduğu ev , coğrafya ,aile vs gibi nedenlerden kaynaklı daha karnındayken bir kız çocuğunun olacağını öğrenmeye başladığı günden itibaren kendileri gibi bir kadın modeli zihinlerinde tasarlamaya başlarlar. Büyütürken onun duygularını , hislerini anlamaya çalışmadan koşullu sevme moduna girerler, tabiki bunun farkında değildirler ve buda ilerde anne ve kızları arasında toksik ilişkiler yaşanmasına neden olur.O zaman birlikte  özet olarak anne modellerini gözden geçirelim.
Eleştirel anneler ;hiç bir zaman kızları yeterli değildir .Kızları  ne yaparsa yapsın onay ve kabul görmezler . Mükemmel anneyi asla memnun edemezler.Kızlarını aslında ilerdeki hayatında çok kötü etkileyeceklerinin farkında değillerdir .Kızlar  yaşamları boyunca sürekli eleştirildikleri için ömür boyu onay almak için başkalarına da kendilerini ispatlama içine gireceklerdir.
Kontrolcü anneler ;bu annelerimiz lider ve baskıcı olmayı çok severler .Kaç yaşına gelirsek gelelim, evlenip bir aile olduğunuzda dahi eşiniz ,çocuklarınız ,yedikleriniz ,giydiklerinize kadar , herşeyi kontrol etmeye çalışır ve sizi etkilerler.Artık bize hiç birşey olmaz 🙂
Gelelim suçlayıcı annelere,duygu sömürüsünü çok iyi yaparlar bu hareketleriyle kızlarını şaşırtarak kızlarını sorumlu hissettirirler ve en kötüsü bunu hiç bir annenin yapmaması gerekir.Çocuğun cinsiyeti ne olursa olsun kendi eş ,aile vs mutsuzluklarından dolayı çocuğu suçlayıcı konuşmalar yapmamaları.Senin yüzünden çekiyorum yada sen olmasan ben hayatıma bakardım gibi sözler kullanılmamalı.
Empati yoksunu annelerimiz lütfen çocuğunuzla empati kurun .Onu anlamaya çalışın .Bu hafta olumsuz anne modelini anlatmaya çalıştım ama şunu biliyoruz ki her zaman çocuklarımızla aramızda kuşak çatışmaları yaşayacağız. Bu her dönem için geçerli .Nesilden nesile devam edecek. Ortak nokta aslında iyi bir çocuk yetiştirme .Annelerimizi duyar gibiyim her şeyi denedik ama anlamıyorlar bizi . Artık yorulduk şimdi ki gençler çok farkı .Evet haklısınız ben de bir anne olarak bu süreçten geçiyorum ama herşeyden önce onları anlamaya ve empati kurmaya çalışın . Önümüzdeki yazımda kızlarımızı kaleme alacağım .Kızlarımızla birlikte Mutlu hafta sonları diliyorum.

Sosyolog Yazar Yeliz ÖZALP

😊