Ampute Futbol Kulüpler Birliği

    Kulüpler Birliği’nin kurulması fikri, gerekliliği ve yaratacağı etkiler uzun süredir tartışılırken bir türlü bir araya gelinememişti. Nihayet 10 Şubat 2021 tarihinde  “Ampute Futbol Kulüpler Birliği Derneği” resmi olarak merkezi Ankara’da çalışmalara başladı.

   Kulüp başkanları ve temsilcileri  “Kulüpler Birliği” nin kurulmasını neden ihtiyaç duydu;  

1-TBESF seçimlerinin, kişi ve kulüplere tanıdığı ayrıcalıklıktan arındırmak ve güven duyulmasını sağlamak. 

2-TBESF yönetim ve alt kurulların oluşumunda seçeceği kişilerin güvenilir ve liyakatli olmasını gözeterek branşın değerini yükseltmek. 

3-Kulüp yetkililerin, federasyon yönetiminde, kurullarında, milli takım ekiplerinde verilen sorumlulukları ve iç içe geçen ilişkileri son vererek, tüm kulüplere aynı mesafede objektif, adaletli, huzurlu ve kararlarına güven duyulan kurumsal yapının gelişimini sağlamak. 

4-Kulüplerin sporcuları, antrenörleri, kaleci antrenörleri ve hakemlerin eğitimleri kapsamında; kurslar, seminerler, takım sevk ve yönetim noktasında eksikliklerin giderilerek, yeni eğitim sistemi oluşturmak.

5- Maçlarda kulüplerin idareci, antrenör, sağlıkçı ve teknik elaman eksikliğinde verilen tavizler hatta çocukların oynatılması gibi sağlıksız uygulamalara izin verilmesini engellemektir.  

6-TFF ile TBESF arasında yapılan protokol kapsamında;  verilen ayni ve maddi desteğin yanı sıra sponsorluklardan elde edilen gelirlerin federasyon bütçe havuzuna aktarıldığı ve diğer spor branşların faaliyetlerinde kullanıldığı için bütçe kısıtlaması sebebiyetine son vermek.

7-Normal futbol hakemliğinden Ampute Futbol için getirilen hakemlerin, liglerde yaşanan olumsuzlukları “oyunun ruhunu ve felsefesini” anlayacak hakem eğitim düzenini yeniden yapılandırmak.

TBESF’nin, anlayış ve yaklaşımından farklı olarak;  Ampute futbol oyununu yaygınlaştıracak ve gelişimine “engel” olacak, rahatsız edici unsurlara karşı “Ampute Futbol Kulüpler Birliği”  önemli bir güvence oluşturacağı için huzurlu ve seviyeli bir rekabet ortamı sağlanması anlayışı ile birlik oluşturuldu ve çalışmalarına başladı.

  Birlik, Ampute futbol un temel sorunlarına odaklanacaktır. Günlük gelişmelere ve gündeme katılıp sadece yorumlamakla kalmayacaktır. Tespit edilen sorunları çözecektir. Gündemi belirleyip gelişim için yeni yollar açacaktır.

  Birlik, ivedi olarak TBESF ile Kulüp görevlilerin içiçe geçmiş güven vermeyen görevleri son verilmesini sağlayacaktır. Bu yıl, olimpiyat oyunlarından sonra tüm federasyonların seçimi yapılacaktır. Birlik, ilk sınavını bu süreçte verecektir. Başkan adayları, birliğin gücü olduğunu gördüğü anda yönetim kurulu hatta Ampute futbol branşından sorumlu yönetim kurulu başkanlığını ve üyelerinde kurullarda görev almalarını teklif edeceklerdir. Kurulmasında herkesin katkısının olduğu başta kulüpler olmak üzere camia birliğin tüzüğüne, ilkelerine ve ruhuna bağlı kalıp kalmamasını gözler durumda olacaktır.

       Birliğin katkı sağlayacağını inanıyor, camiaya ya hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum.