Akıllı telefonlar parmağınızı kitleyebilir!

Pandemi sürecinde telefonların aşırı kullanımı parmak sorunları doğurabilir. Parmak hareketleri sırasında parmakların takılması ve parmaklarda ağrı hissi olabileceği gibi parmaklarda ani kilitlenme ve takılmayla seyreden  tetik parmak hastalığına sebep olabilir.  

Hızla  yaygınlaşan akıllı telefonların kullanımı sırasında ani parmak kitlenmesi olabilir

fazla bilinmeyen ancak pek çok kişinin yaşadığı “tetik parmak” hastalığı hakkında bilgi verecem ve  tedavi yöntemlerini anlatacağım.
Tıbbi adı “tenosinovit” olan tetik parmağın bir ya da birden çok parmağın yarı kapalı durumda takılması durumudur.  “Ancak diğer elle zorlanarak bazen bir ses çıkartarak açılmasıdır. Kasları kemik uçlarına bağlayan tendon dediğimiz yapılar sinovyal bir kılıfla kaplıdırlar ve pulley denilen küçük tünellerden geçerler. Tetik parmak, tendonların bu tünellerin avuç içinde olanında takılması ile oluşur.
ELDEN DÜŞMEYEN TELEFONLAR HASTALIĞA NEDEN OLABİLİR

Tetik parmak oluşumunun en önemli nedenlerinden birinin parmağın ve parmağa bağlı tendonun aşırı kullanılmasıdır. “Tetik parmak hastalığı yaralanma veya darbe gibi travmalar ile ortaya çıkmaz. En önemli belirtilerden biri parmak hareketleri sırasında takılma şeklindedir. Parmağın çıkıp tekrar oturması hissi, hareket sonrası ağrı ve avuç içinde şişlik ilk bulgular arasındadır. Nodüler şişlik alanı dokunmaya olup parmakta kitlenme sonrası uzun açılamaması da söz konusu olabilmektedir” 
Tetik parmak hastalığının en önemli belirtilerden birinin parmak hareketleri sırasında takılma şeklindedir “Parmağın çıkıp tekrar oturması hissi, hareket sonrası ağrı ve avuç içinde şişlik ilk bulgular arasındadır. Nodüler şişlik alanı dokunmaya olup parmakta kitlenme sonrası uzun açılamaması da söz konusu olabilmektedir. Elden düşmeyen akıllı telefonlar, hastalığa neden olacak dış sebeplerden biridir.

10 GÜNDE NORMAL HAYATINIZA DÖNEBİLİRSİNİZ

Tetik parmağın yetişkinlerde olduğu gibi yeni doğan bebeklerde de görülebilir. 
“Doğumsal tetik parmak olarak adlandırılan bu durum genellikle basparmağın avuç içine kıvrık kalması şeklinde karakterlidir. Yeni doğanda 1 yaşına dek egzersiz  yapılmalı ancak bir yaşından sonra düzelmeyen vakalar cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Erişkinlerde tetik parmağın tedavisi hafif olgular dışında cerrahi olarak yapılmalıdır. Tekrarlanan lokal kortizon enjeksiyonlarının yapılması sonucunda tendon zayıflar ve kopabilir. Tetik parmağın cerrahi tedavisinde bölgesel anestezi ile avuç içinde yapılan 2-3cm lik bir insizyonla girilerek A1 pulleyi denilen tünel kesilir, cilt 2-3 dikişle kapatılır. Hastanın 10 gün sonra dikişleri alınır ve hasta normal hayatına dönebilir.”